Preventivni pregledi, nedelja 22. septembar 2024. godine
20. September 2024.Preventivni pregledi, nedelja 6. oktobar 2024. godine
4. October 2024.Светска недеља дојења обележава се сваке године у првој недељи августа, у више од 170 земаља света у циљу повећања знања и свести о значају и предностима дојења. Светска алијанса за подршку дојењу (енгл. Wорлд Аллианце фор Бреастфеединг Ацтион, WАБА) покренула је ову кампању како би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године пажња је усмерена на различите теме од значаја за дојење.
Национална недеља дојења у Србији традиционално се обележава 40. календарске недеље и симболично представља трајање трудноће. Циљ је да се укаже на значај дојења којим се обезбеђује најоптималнија исхрана, правилан раст и развој и истакне значај подршке трудницама, бабињарама, мајкама дојиљама и породици да остваре успешно дојење. Ове године Национална недеља дојења обележава се од 30. септембра до 7. октобра под истим слоганом као Светска недеља промоције дојења: „Будимо ближе – подршка током дојења за све”.
Дојење представља најједноставнији, најздравији и најекономичнији начин да се обезбеди задовољење потреба новорођенчета за правилном исхраном. Мајчино млеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и детета до навршене друге године живота. Састав и количина мајчиног млека прилагођени су узрасту детета и његовим потребама. Оно садржи све што је потребно за физички, психички, социјални, емоционални и сазнајни развој, развој свих чула (вид, мирис, слух, додир, укус) и интелигенције (говора и језика) и штити од многих инфекција и алергија.
Светска и Национална недеља дојења 2024. имају за циљ да:
- Информишу људе о заступљености дојења, колико је дојење важно за здравље мајке и бебе, али и о постојећим неједнакостима које се односе на подршку дојењу.
- Подстакну акције за смањење неједнакости у подршци дојењу, са посебним фокусом на вулнерабилне групе.
- Учврсте праксу дојења ради смањења социјалних разлика.
- Покрену и укључе појединце и организације како би се побољшала њихова међусобна сарадња, али и укљученост у активности за подршку и промоцију дојења као најоптималнијег начина исхране.
Посебно је важно да се оснаже и подрже осетљиве групе у циљу повећања стопа дојења, што је од значаја нарочито у време ванредних и кризних ситуација како би се смањиле неједнакости које постоје у друштву.
Мајчино млеко осигурава уравнотежен однос храњивих састојака за оптималан раст и развој детета, има јединствену способност заштите од инфекција и смањује ризик од развоја алергија. Дојење у сваком тренутку осигурава аутоматску адаптацију потребама детета и учвршћује психолошке и афективне ефекте на мајку и дете. Дојење путем додира кожа – кожа, контакта погледом и другим осетилима оснажује присан међуоднос мајке и детета. Та чврста веза има трајну вредност јер у том окружењу почиње прво учење и развој осећаја сигурности и самопоштовања. Уз то, та је веза за дете најранији модел приснога људског односа, однос који се почиње стварати између мајке и детета након порођаја је јединствен. У идеалном случају мајка и њено новорођенче науче усклађивати своје понашање, свако одговара оном другом на задовољавајући начин и тиме обогаћује однос. Али, то се не догађа преко ноћи. Са срећом, одушевљењем и испуњењем које мајчинство носи, у тој новој улози постоји и много сумњи и несигурности које су често повезане с храњењем детета. Став жене о дојењу формира се пре и за време трудноће стога је раздобље трудноће изузетно важно за промоцију дојења и едукацију трудница. Посебну пажњу треба посветити пренаталној едукацији и трудничким курсевима. Уједно је потребно оснаживање целе породице те стварање позитивних услова у окружењу у којем мајке могу несметано дојити. Дојење се примарно остварује кроз дијаду мајка – дете, дојење није искључива одговорност жена али своју пуну димензију добија тек уз подршку свих – очева, партнера, породице, радног места и читаве заједнице. Очеви могу пуно научити о дојењу, бити емоционална и „практична“ подршка, поделити одговорности и улоге у домаћинству и у односу с дететом.
Дојење је увек било везано за улогу мајке. Када очеви/партнери подрже дојење и учврсте однос са својом бебом, побољшава се и пракса дојења и родитељских односа. На овај начин се очеви више везују за своју децу, која се самим тим брже развијају. Родитељи су онда део истог равноправног тима који надгледају, комуницирају, прилагођавају се и верују једно другоме. Поред тога, спремни су једно другом да помогну, а не да преузимају контролу. Норме оца се мењају. Многи очеви нису само пружаоци услуга и снабдевачи, већ су директно укључени у све што је у вези са мајком и децом, што је веома битно за развој деце. Родитељство које укључује очеве као равноправне партнере у родитељском тиму користи и деци и родитељима.
Потребна је међутим и подршка шире заједнице: организација цивилног друштва, влада, креатора здравствене политике, здравствених система и здравствених радника, саветника за дојење, послодаваца, пријатеља, као и заједнице у целини.
У оквиру обележавања Светске и Националне недеље дојења биће организована и предавања, трибине, изложбе на тему дојења. Циљ активности кампање је скретање пажње здравствене и шире јавности колики је значај дојења којим се обезбеђује најоптималнија исхрана, правилан раст и развој, заштита и унапређење здравља и детета и мајке, као и указивање на значај пружања подршке и помоћи трудницама, и мајкама дојиљама да остваре успешно дојење.
Предности дојења за новорођенче/одојче:
- Обезбеђује правилан раст и развој
- Подстиче развој и сазревање одбрамбеног система
- Смањује ризик од гојазности
- Подстиче развој интелигенције
- Штити од многих болести и инфекција
- Смањује ризик од пролива
- Смањује ризик од појаве алергија
- Смањује ризик од синдрома изненадне смрти одојчета
Предности дојења за мајку:
- Помаже успостављању емоционалне везе са дететом
- Смањује крварење после порођаја
- Доприноси нормализацији телесне масе
- Смањује ризик од појаве остеопорозе
- Смањује ризик од појаве малигних обољења дојке и јајника
- Смањује ризик од постпорођајне депресије
- Смањује ризик појаве анемије
Новорођенчад треба да доје 8-12 пута свака 24 сата – то је свака два или три сата нон-стоп. Ово је од виталног значаја за успостављање залиха млека и спречавање преоптерећења дојки млеком.
Биће Вам потребно додатних 400-500 калорија дневно да бисте одржали производњу млека. Ограничавање калорија током дојења није добра идеја јер може смањити количину млека које Ваше тело може да произведе.
Смернице за исхрану за мама које доје :Три оброка дневно и ужине између оброка, пуно течности и физичка активност умереног интензитета, као што је брзо ходање. Истраживања су показала да током времена, у поређењу са онима које не доје, оне које доје имају већу вероватноћу да се врате на своју тежину пре трудноће.
Поповић др Вељко, гинеколог
Координатор Националног програма подршке дојењу, породичној и развојној нези новорођенчета опште болница Свети Лука Смедерево